VI SCHOLANDIA SJE
Więc śpiewaj dziś na chwałę Panu Bogu

- to słowa hymnu, którymi zgromadzeni na Mszy Świętej w Parafii Niepokalanego Poczęcia Marii Panny w Skarżysku- Kamiennej rozpoczęli VI edycję Scholandii SJE.Około 300 osób - dzieci i młodzieży z różnych stron Polski zgromadziło się 18.10.2014 roku na wydarzeniu organizowanym przez Zgromadzenie Sióstr Eucharystek. Hasło, które było mottem tegorocznego widowiska brzmiało "Bóg jest miłością". Uroczystość rozpoczęła się wspólną Eucharystią.

Następnie wszyscy udali się do I LO im. Juliusza Słowackiego. Pierwszą część stanowiły przesłuchania scholi, których łącznie w tym roku zgłosiło się dziesięć; drugą zaś była runda gimnastyczno-rekreacyjna, w której uczestnicy a także ich opiekunowie zmagali się z różnymi konkurencjami sportowymi.Każda grupa miała przygotowane dwa utwory muzyczne. Skarżysko Kościelne było reprezentowane przez dziecięcą scholę Trinitatis i młodzieżową scholę Nadzieja. Obydwa zespoły przygotowują na co dzień oprawę liturgiczną niedzielnych Eucharystii w kościele Trójcy Świętej.

Występy grup oceniało sześcioosobowe jury. Sędziowie oprócz śpiewu brali pod uwagę także choreografię sceniczną oraz zgranie zespołu. Poziom wykonanych i przygotowanych przez dzieci oraz młodzież pieśni były naprawdę na dużym poziomie, dlatego postanowiono, że wszystkie schole zajmą pierwsze miejsce, a dwie z nich zostaną nagrodzone Grand Prix. Drużyny, które w ten sposób wyróżniono to "Dzwoneczki" z Michałowic oraz "Serafinki" ze Skarżyska- Kamiennej.Podczas trwania konkursu można było zaobserwować wielkie napięcie wśród uczestników ale przede wszystkim królował uśmiech i radość z możliwości wystąpienia przed publicznością oraz zawarcia nowych znajomości. Scholandia to wspaniały czas, w którym nie jest najważniejsza rywalizacja między zespołami muzycznymi. Głównym celem tego wydarzenia jest obcowanie i zapoznanie się z drugim człowiekiem, uczestnicy poprzez wspólną modlitwę, śpiew, zabawę odkrywają że wiara w piękny sposób jednoczy ludzi. Dzieci podczas spotkania w niesamowity ale przy tym bardzo prosty sposób okazywały swoje emocje, uczucia co było prawdziwą lekcją dla słuchaczy koncertu. W tym zachowaniu najmłodszych można było odczytać słowa z Ewangelii: "Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do Królestwa niebieskiego" (Mt 18, 3). W każdym uczestniku było widać prawdziwą iskierkę Bożej miłości.

Podczas uroczystej Mszy Świętej, która rozpoczęła ten dzień, kapłan w homilii powiedział do zgromadzonych zespołów, że pełnią rolę ewangelizatorów. To małe dzieci poprzez śpiew uczą prawdziwej i prostej rozmowy z Panem Bogiem. Jak mówił św. Augustyn "Kto śpiewa, dwa razy się modli". Po tak pięknym świadectwie wiary, wszystkie dzieci zostały obdarowane nagrodami oraz koszami słodyczy. Na zakończenie zaś w geście jedności wszyscy złapali się za ręce i z uniesionymi dłońmi zaśpiewali: "Im więcej nas, tym większa nasza siła, a razem z nią modlitwy moc. Gdzie dwóch lub trzech- tam Bóg jest między nimi. (…) Niech słowa te w modlitwę się ułożą, i z serca płyną prosto w stronę nieba"