więcej... www.gpch.pl
Raport roczny 2023      Raport roczny 2022      Raport roczny 2020     

Biuletyn PKWP 5/2024       Biuletyn PKWP 4/2024       Biuletyn PKWP 3/2024      

więcej... www.pkwp.org

więcej... więcej. . .

Niewygodna prawda o prześladowaniach chrześcijan
2014-02-06
Międzynarodowa organizacja Open Doors niedawno opublikowała szeroko cytowany raport 2014 World Watch List zawierający listę 50 krajów, w których prześladowania chrze-ścijan są najdotkliwsze. Wystarczy jeden rzut oka, by przekonać się, że doskonała większość państw znajdujących się w tym zestawieniu różni się pod wszelkimi względami _ pochodzą bowiem z różnych kontynentów, są odmienne etnicznie i kulturowo, prezentują wszystkie opcje polityczne, są zaawansowane ekono-micznie lub też, wprost przeciwnie, należą do krajów rozwijających się - ale jedno je łączy - islam.

Czytaj więcej: http://www.pch24.pl/niewygodna-prawda-o-przesladowaniach-chrzescijan,20895,i.html#ixzz2sZLpAvKw

Prześladowania chrześcijan nie maleją
Środa, 8 stycznia 2014

Ewa Sądej/Nasz Dziennik

Na całym świecie wzrosły prześladowania chrześcijan, przede wszystkim w Afryce _ wynika z najnowszych badań międzynarodowego dzieła chrześcijańskiego Open Doors.
Według opublikowanego dzisiaj rocznego raportu o prześladowaniach wyznawców Chrystusa (_Weltverfolgungsindex_ 2014 _ Światowy Indeks Prześladowań 2014), od dwunastu lat pierwsze miejsce zajmuje komunistyczna Korea Północna. Za prześladowaniami chrześcijan w 36 z 50 badanych przez organizację krajach stoi _islamski ekstremizm_.

W okresie od 1 listopada 2012 r. do 31 października 2013 r. do największych prześladowań chrześcijan dochodziło w Korei Północnej, Afganistanie, na Malediwach, w Somalii i Arabii Saudyjskiej. Bardzo zła jest sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej, Syrii, Pakistanie, Egipcie i Iraku.

Szacuje się, że w Korei Północnej ponad 200 tys. osób jest więzionych z powodów politycznych i religijnych. Wśród nich jest co najmniej 30 tys. chrześcijan. Według oficjalnych danych, wśród 24 mln mieszkańców Korei Północnej jest tylko 12 protestantów i 800 katolików. Natomiast ok. 100 tys. chrześcijan żyje w podziemiu. Północnokoreański reżim traktuje ich jako wrogów państwa.

Największy wzrost przemocy wobec chrześcijan organizacja odnotowała w krajach Sahelu, wśród których na czoło wysuwa się Somalia. Mimo że nowy rząd w Mogadiszu jest bardziej umiarkowany niż poprzedni, to nadal wywierana jest presja na chrześcijan i ich rodziny. W wielu częściach kraju rządzą muzułmańskie klany, które _nie tolerują chrześcijan_. Wprowadzają radykalne formy islamskiego prawa szariatu, a konwertytów z islamu na chrześcijaństwo bezwzględnie prześladują i mordują. Kościół istnieje _tylko w podziemiu_.

Radykalnie zmieniła się też sytuacja w Syrii, gdzie ugrupowania islamistyczne dopuszczają się otwartej przemocy wobec wyznawców Chrystusa. _W sytuacji permanentnej anarchii i wojennego terroru przemoc wobec chrześcijan osiągnęła najwyższy poziom_ _ czytamy w raporcie. Napływający do kraju dżihadyści, finansowani przez kraje islamskie, doprowadzili do całkowitego wyludnienia zamieszkałych wcześniej przez chrześcijan miast Homs i Aleppo.

Punktem kulminacyjnym prześladowań wyznawców Chrystusa w Pakistanie był samobójczy zamach terrorystyczny 22 września 2013 r. na kościół w Peszawarze, w wyniku którego zginęło 89 osób. W całym kraju panuje klimat niepewności, szczególnie wśród chrześcijan pochodzenia muzułmańskiego. Na Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Pakistan przesunął się z miejsca 14. na ósme.

Pogorszyła się sytuacja chrześcijan w Republice Środkowoafrykańskiej, która stała się areną walk z pochodzącymi z Czadu i Sudanu dżihadystami. Kraj ten po raz pierwszy znalazł się na liście Open Doors. Reżim terroru rebeliantów z koalicji Seleka doprowadził do brutalnej przemocy wobec chrześcijan. Przez to kraj ten znalazł się na 16. miejscu Indeksu.

Do radykalnego wzrostu przemocy dochodzi w Kolumbii. Duża liczba uprowadzeń i morderstw popełnianych przez rebeliantów i grupy paramilitarne na kontrolowanych przez nie obszarach spowodowała, że ten południowo-amerykański kraj z miejsca 46. przed rokiem trafił na 25. pozycję Indeksu. Chrześcijanie wielokrotnie znajdują się w krzyżowym ogniu, gdy rebelianci FARC walczą z innymi ugrupowaniami i gangami narkotykowymi, próbując rozszerzyć swoje terytoria wpływów. Bardzo często dochodzi do prześladowań rdzennych chrześcijan, którzy żyją w zarządzanych przez siebie rezerwatach. Na 44 mln mieszkańców Kolumbii ok. 5,5 mln ludzi to uchodźcy wewnętrzni.

Na listę Indeksu ponownie trafiła Sri Lanka. W ubiegłym roku doszło tam do ponad 50 ataków na świątynie chrześcijańskie. Stoi za nimi ruch buddyjskich nacjonalistów.

Sytuacja chrześcijan pogorszyła się także w innych krajach azjatyckich. Chiny, które kontrolują wszelką działalność religijną w subtelny sposób, są tutaj najlepszym przykładem.
W Wietnamie przyjęto nową ustawę o religii, która w znaczący sposób ogranicza życie religijne chrześcijan.
W Indiach Kościoły chrześcijańskie cierpią z powodu hinduskich ekstremistów i maoistowskich rebeliantów.

Jak zauważa jeden z ekspertów Open Doors, w Azji Południowo-Wschodniej bardzo często dochodzi do przemocy i prześladowań na poziomie lokalnym, co daje się też łatwo utrzymać w tajemnicy. _ Władze znajdują niekiedy pomysłowe sposoby wywierania presji poprzez wprowadzanie nowego prawa, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z religią, ale istotnie ograniczają działalność Kościoła _ uważa ekspert.

Żródło: http://naszdziennik.pl/wiara-przesladowania/64616,przesladowania-chrzescijan-nie-maleja.html

O tym nie mówi się w telewizji - chrześcijanie coraz częściej giną za wiarę
2012-02-11
W Afryce i Azji nasilają się ataki na chrześcijan, ich brutalność przekracza granice wyobraźni. Według przewodniczącego amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej, już niebawem wyznawców Chrystusa nie będzie można spotkać w Iraku, Afganistanie i Egipcie. Zachodnie media milczą jednak o ludziach mordowanych za wiarę.

Od kilku lat w Afryce i Azji nasilają się ataki na chrześcijan, ich brutalność przekracza granice wyobraźni. Według przewodniczącego amerykańskiej Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej, już niebawem wyznawców Chrystusa nie będzie można spotkać w Iraku, Afganistanie i Egipcie. Zachodnie media milczą jednak o ludziach mordowanych za wiarę.

Komisja ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej przygotowała raport, z którego wynika, iż najwięcej prześladowań z powodu religii spotyka właśnie chrześcijan. Są oni atakowani przede wszystkim w krajach muzułmańskich.

Zdaniem rzecznika Watykanu, ks. Federico Lombardi, jednym z najpoważniejszych problemów jest wzrost islamskiego ekstremizmu. Gorliwi wyznawcy Mahometa są odpowiedzialni za akty przemocy w wielu miejscach, a ataki sekty Boko Haram w Nigerii to tylko jeden z przykładów, do czego prowadzi fanatyzm islamski. Ks. Lombardi zauważył ponadto, że tzw. Arabska Wiosna zmusiła wielu wyznawców Chrystusa do opuszczania swoich dotychczasowych miejsc zamieszkania.

Raport amerykańskiej komisji ds. wolności religijnej dokumentuje liczne przypadki bezpośrednich zamachów na życie chrześcijan, uprowadzeń, gwałtów, morderstw, przymusowej konwersji i ogólnie rzecz biorąc traktowania ich jako _obywateli drugiej kategorii_.

Do szczególnie brutalnych ataków dochodziło w ubiegłym roku w Syrii. Chrześcijan porywano i mordowano. Szacuje się, że przynajmniej 100 chrześcijan zostało zabitych od początku antyrządowych zamieszek. Szczególnie bestialsko radykalni islamiści obchodzą się z dziećmi chrześcijan. Jeśli porywacze nie otrzymają okupu w żądanej kwocie, zabijają ofiary, a następnie pocięte na kawałki ciała wrzucają do rzeki. Podobnie postępowali islamiści w Iraku.

W Tadżykistanie muzułmański tłum brutalnie zasztyletował mężczyznę przebranego za Dziadka Mroza, krzycząc: _Ty niewierny_. W Egipcie stale uprowadzane są nastoletnie dziewczynki z domów chrześcijańskich, gwałcone i siłą nawracane na islam. Podobna sytuacja panuje w Pakistanie. Szacuje się, że rocznie porywa się co najmniej 700 dziewczynek i zmusza do poślubienia muzułmanów.W Sudanie uprowadzono dwóch katolickich księży, których dotkliwie pobito. Porywacze zażądali ponad 200 tys. dol. okupu za ich uwolnienie.

W Iranie aresztowano chrześcijankę konwertytkę i osadzono ją na 2 lata w więzieniu. Wcześniej kobieta przebywała w zamknięciu przez 5 miesięcy w znanym więzieniu Evin. W końcu została skazana za rzekomą _szeroką propagandę anty-islamską i oszukiwanie obywateli poprzez tworzenie tzw. kościoła domowego_, a także za _obrażanie świętych figurek i działania przeciwko bezpieczeństwu narodowemu_. Podobny los spotkał irańskiego pastora Yousefa Nadarkhani, który nie chce uznać islamu.

Chrześcijanie prześladowani w krajach afrykańskich uciekają do Kenii, gdzie niestety są śledzeni i atakowani przez muzułmanów z krajów ich pochodzenia np. z Etiopii czy Ugandy. W Norwegii dwie Iranki, które nawróciły się na chrześcijaństwo zostały brutalnie zaatakowane i ugodzone nożem przez zamaskowanych mężczyzn, wykrzykujących islamskie hasła. W Somalii kobieta konwertytka została publicznie wychłostana na oczach setek szydzących z niej muzułmanów. Somalijscy islamiści aresztowali ojca kobiety, bo dwoje jego dzieci przeszło na chrześcijaństwo _ a to według wyznawców Mahometa dowód, że źle jej wychował.

W Zanzibarze islamiści napadają na domy chrześcijan, plądrują je, a wyznawców Chrystusa osadzają w aresztach. W Egipcie salafici razem z członkami Bractwa Muzułmańskiego napadają na kościoły chrześcijańskie, zajmują te najbardziej atrakcyjnie usytuowane i zamieniają je na meczety. Ataki na świątynie chrześcijańskie mnożą się też w Indonezji.

W Nigerii, wkrótce po tym jak dżihadyści dali ultimatum chrześcijanom, by w ciągu trzech dni opuścili region w północnej części kraju, uzbrojona grupa islamistów zaatakowała kościół i otworzyła ogień do wiernych, gdy pogrążeni byli na modlitwie, zabijając sześć osób, w tym żonę pastora. Krzyczeli: _Allah Akbar_. Po kilku godzinach zabili kolejne 20 osób. Napadli także na kilka innych świątyń, zabijając jeszcze kilkudziesięciu chrześcijan.

W Pakistanie rozwścieczeni muzułmanie, modlący się w meczecie wtargnęli do pobliskiego kościoła chrześcijańskiego, w którym dzieci śpiewały kolędy. Wyznawcy Mahometa postanowili uciszyć je, strasząc toporem. Dzieci zostały dotkliwie pobite, wyposażenie świątyni zniszczone, a ołtarz zbezczeszczony.

Chrześcijanie są coraz częściej traktowani jak obywatele drugiej kategorii. W Danii, ze zdominowanego przez wspólnotę muzułmańską miasta Odense, irańska rodzina chrześcijańska musiała uciekać po tym, jak zdemolowano należące do niej samochody, w których znajdowały się krzyżyki. Policja nie reagowała. W Egipcie tłum ponad 3 tys. muzułman zaatakował świątynię chrześcijańską i zdemolował domy Koptów na wieść o tym, że jeden z chrześcijan miał w swoim telefonie komórkowym zdjęcie muzułmańskiej dziewczyny. Za te czyny nikogo nie pociągnięto do odpowiedzialności. W Nigerii, władze sprzyjają ekstremistom, atakującym kościoły chrześcijańskie, dając im czas na ucieczkę po masakrach. W Arabii Saudyjskiej doszło w zeszłym roku do skandalicznego przeszukania 29 kobiet i 6 mężczyzn aresztowanych na zorganizowanym w prywatnym domu spotkaniu modlitewnym. W Turcji chrześcijanin z Iranu został poparzony wrzątkiem przez pracodawcę muzułmanina, który nie chciał mu wypłacić wynagrodzenia. Podobnych przypadków jest więcej.

Liczne i szczegółowe przypadki prześladowań chrześcijan w poszczególnych krajach są dokumentowane przez amerykańską komisję ds. wolności religijnej na świecie, bo nie są one nagłaśniane w mediach, a obrazują tendencję narastającej agresji wyznawców Mahometa. Warto wyjaśnić _ cały czas mowa jest o XXI wieku, o świecie w którym hasła ochrony praw człowieka i jego wolności, są na ustach wszystkich najważniejszych polityków globu.

Źródło: StonegateInstitute, AS., http://www.piotrskarga.pl/ps,9390,2,0,1,I,informacje.html


Raport dot. prześladowania chrześcijan na świecie

Ok. 100 mln chrześcijan cierpi na świecie w wyniku prześladowań.
Najgorsza sytuacja wyznawców Chrystusa jest Korei Północnej, ale także w Afganistanie, Arabii Saudyjskiej i Iranie, w których nie mogą oni nadal bez ograniczeń wyznawać swojej wiary.

Wynika to z zaprezentowanego dzisiaj w Bernie w Szwajcarii corocznego raportu "Weltverfolgungsindex 2012" międzynarodowego Dzieła Pomocy Prześladowanym Chrześcijanom "Open Doors" (Otwarte Drzwi).
W pierwszej dziesiątce na czele krajów, gdzie chrześcijanie są najbardziej prześladowani znajduje się dziewięć państw z muzułmańską większością.
Według organizacji znacznie pogorszyła się sytuacja chrześcijan w Pakistanie po zamordowaniu w marcu ub.r. ministra ds. mniejszości religijnych Shahbaza Bhatti. "Sytuacja chrześcijan istotnie się pogorszyła tam gdzie wzrósł islamski ekstremizm" _ stwierdza organizacja.

W raporcie Open Doors nie kryje rozczarowania następstwami "arabskiej wiosny" dla religijnych mniejszości w zrewoltowanych krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. "Zamiast wiosny powinno się mówić o `arabskiej zimie` patrząc szczególnie na sytuację chrześcijan w Egipcie" _ stwierdza.

Organizacja równie negatywnie ocenia sytuację chrześcijan w Sudanie, gdzie po podziale państwa w minionym roku na Sudan Południowy i Republikę Sudanu, prezydent tego drugiego dąży do utworzenia pierwszego islamskiego państwa w Afryce, w którym będzie obowiązywało prawo szariatu.

Kolejnym krajem na Czarnym Lądzie, w którym chrześcijanie są prześladowani jest Nigeria. Co raz dochodzi tam do "najgorszych okrucieństw" z wieloma ofiarami śmiertelnymi. W ostatnim roku zginęło tam z powodu swojej wiary ponad 300 chrześcijan. Ostatnio ich sytuację bardzo zaostrzyła działalność ekstremistycznej sekty islamskiej _Boko Haram", która stała za zamachami przeciw chrześcijanom i kościołom podczas Bożego Narodzenia. W ich wyniku zginęło lub zaginęło ponad 200 osób. Ponadto sekta wydała chrześcijanom ultimatum na opuszczenie zdominowanej przez muzułmanów północnej Nigerii.

Z wielką troską organizacja pisze o sytuacji chrześcijan w Korei Północnej i Chinach. W Korei po śmierci dyktatorów Kim Ir Sena i jego syna - Kim Dzong Ila kult "Umiłowanego Wodza" i "Wiecznego Prezydenta" przyjął postać pseudoreligii a każdy wyznający inną wiarę jest prześladowany. Większość z ok. 400 tys. chrześcijan żyje w podziemiu a ok. 70 tys. przebywa w więzieniach i obozach pracy.

Jak zaznacza "Open Doors" podobnie jak w latach ubiegłych liczbowo najwięcej chrześcijan jest prześladowanych w Chinach. Nadal ok. 80 mln wyznawców Chrystusa nie może w Państwie Środka praktykować swej wiary w sposób wolny.

Tak prezentuje się sporządzona przez "Open Doors" lista 10 krajów, w których wyznawcy Chrystusa są najbardziej prześladowani:
1. Korea Północna (2010 r. miejsce 1)
2. Afganistan (3)
3. Arabia Saudyjska (4)
4. Somalia (5)
5. Iran (2)
6. Malediwy (6)
7. Uzbekistan (9)
8. Jemen (7)
9. Irak (8)
10. Pakistan (11)

Raport _Open Doors_ powstaje w oparciu o całoroczny monitoring przestrzegania prawa do wolności religijnej chrześcijan w 50 krajach świata. Organizacja sporządza dokument na podstawie informacji własnych, doniesieniach innych oraz szacunkach ekspertów.

Źródło: KAI

Milion dzieci modli się na różańcu
Newsletter PKWP, 2011-10-17

Szanowni Państwo!
Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże"(Mk 10,14-16).
Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca wszystkich do włączenia się do kampanii modlitewnej:
_Milion dzieci modli się na różańcu"

Jak co roku, 18 października 2011 r. (wtorek) dzieci w wielu krajach będą modlić się na różańcu o pokój na świecie.
Inicjatywa zrodziła się w 2005 r. w Wenezueli i z roku na rok obejmowała kolejne kraje. Na wszystkich kontynentach dzieci spotykają się o godz. 9:00 rano i wspólnie odmawiają różaniec. Modlitwa prowadzona jest na placach, ulicach, w szkołach, przedszkolach, w szpitalach, sierocińcach, domach prywatnych...
Tego dnia bądź z nami i módl się z nami o pokój na świecie!
Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera tę akcję od początku jej powstania.
Pomysł kampanii modlitewnej powstał w 2005 r. w stolicy Wenezueli, Caracas, podczas modlitwy różańcowej dzieci na zajęciach religii. Wychowawczyni opiekująca się grupą powiedziała wówczas: _Wyobraźmy sobie, jakby to było cudownie, gdyby tak milion dzieci modliło się równocześnie na różańcu. Wówczas świat na pewno by się odmienił na lepsze".
To zdanie wypowiedział św. o. Pio, który stwierdził, że _gdyby milion dzieci modliło się na różańcu, wówczas świat napełniłby się pokojem".
Zachęcamy do wspólnej modlitwy, która odmieni świat.
Zapraszamy do współpracy katechetów i uczniów, młodzież katolicką, dzieci i ich rodziców.



Pastor Nadarkhani na śmierć skazany

Prosimy o modlitwę za pastora i jego rodzinę.

29 czerwca br. Sąd Najwyższy w mieście Kom podtrzymał wyrok śmierci na pastorze Youcefie Nadarkhanim. Sędziowie pozostawili mu jednak wybór: jeśli wyprze się wiary, nie zostanie stracony.
Pastor Youcef Nadarkhani został dziś ponownie postawiony przed sądem. Tym razem ostatni raz.
Sąd zapytał go czy chce zmienić wiarę z chrześcijaństwa na islam.
Pastor pozostał wierny Jezusowi Chrystusowi.

Wykonanie wyroku jest teraz kwestią czasu. Pastor Nadarkhani został oficjalnie skazany na śmierć w listopadzie 2010 r. W grudniu minionego roku jego obrońcy złożyli apelację. Do aresztowania pastora Nadarkhaniego doszło w październiku 2009 r., gdy zaprotestował przeciwko przymusowemu nauczaniu Koranu w szkołach irańskich. Z czasem zmieniono ciążące na nim zarzuty i oskarżono go o apostazję (odejście od islamu) i ewangelizowanie muzułmanów.

Pastor Nadarkhani prowadził wspólnotę w mieście Reszt w północnej prowincji Gilan. Ma żonę i dwóch małych synów. Ostatni raz egzekucję przywódcy kościoła wykonano w Iranie w grudniu 1990 r., gdy został powieszony pastor Hossein Soodman. (PKWP/GPCH)

Walka o życie Asii Bibi trwa

W tym tygodniu naszego Kalendarza Modlitw modlimy się za cierpiących brutalne prześladowania chrześcijan w Pakistanie, obejmując myślami także więźniów sumienia, Asii Bibi i innych przebywających w więzieniu chrześcijan, których jedyną winą jest wiara w Jezusa Chrystusa. Pamiętajmy o nich nie tylko w tym tygodniu modlitw!

Pomoc Kościołowi w Potrzebie zachęca wszystkich polskich chrześcijan do zaangażowania się w uwolnienie Asi Bibi, pakistańskiej chrześcijanki, która została skazana niesłusznie na karę śmierci za rzekome znieważenie osoby Mahometa.
Zachęcamy do podpisania petycji, która jest dostępna na stronie http://www.gpch.pl/. Tam znajdują się szczegóły na temat prowadzonej kampanii.
Organizacja Głos Prześladowanych Chrześcijan a wraz z nią Pomoc Kościołowi w Potrzebie mają nadzieję zebrać pod petycją milion podpisów z całego świata. Petycja zostanie dostarczona do ambasady Pakistanu w Waszyngtonie.

Każdy podpis jest wołaniem o miłosierdzie.

Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009-2010

Na stronach PKWP pojawiła się możliwość nabycia nowego raportu na temat prześladowań chrześcijan na świecie w latach 2009-2010. Opracowanie zawiera nie tylko dane statystyczne, ale także świadectwa osób, które zetknęły się z takimi antychrześcijańskimi praktykami.

W XXI wieku chrześcijanie wciąż są najbardziej narażeni na ataki ze strony przedstawicieli licznych systemów ideologicznych, totalitarnych, a także religijnych. W dzisiejszym świecie w ponad 70 krajach świata dochodzi do dyskryminacji chrześcijan ze względu na wyznawanie Jezus Chrystusa. Oznacza to, że w co trzecim kraju nie istnieje wolność religijna. 200 milionów chrześcijan rocznie jest krwawo i brutalnie prześladowanych. W raporcie uwzględniliśmy 40. krajów, najbardziej typowych przykładów prześladowań. Jest to tylko fragment smutnej rzeczywistości, jaką jest prześladowanie chrześcijaństwa w XXI wieku. Na niemal 300 stronach książki oddajemy głos uciskanym Siostrom i Braciom w takich krajach jak Afganistan, Chiny, Korea Północna, Myanmar, Pakistan, Nigeria, Sudan, Wietnam czy Zimbabwe. Wiadomości o ich ciężkim losie otrzymujemy na bieżąco z pierwszej ręki, od biskupów, księży, sióstr zakonnych, pastorów i wiernych przebywających w krajach prześladowań. Tragiczne wiadomości o losie umęczanych katolików, protestantów i prawosławnych docierają do nas z krajów islamu, reżimów komunistycznych, ale też ze świata buddyzmu i hinduizmu.

Istnieje obecnie pięć źródeł krwawych prześladowań:
1) Islam wojujący
2) Radykalny hinduizm
3) Radykalny buddyzm
4) Komunistyczne reżimy totalitarne
5) Reżimy autorytarne

Oddzielnym problemem, nie uwzględnionym w tej klasyfikacji, jest ludobójstwo dokonywane w krajach owładniętych konfliktami wojennymi.
Chrześcijanie giną w sytuacjach wyglądających tylko z pozoru jako _wojna_. Jako _ofiary wojenne_ oddają życie podczas zgromadzeń modlitewnych, ponieważ stanowią wówczas łatwy cel ataków bandytów.

W książce przedstawiamy raporty z tragicznych miejsc wydarzeń w 40. krajach świata. Co roku życie setek tysięcy ludzi jest zagrożone tylko dla tego, że są oni wyznawcami Jezusa Chrystusa.
Oprócz wielkiego ryzyka utraty życia i zdrowia, dodatkowo chrześcijanie narażeni są jeszcze na codzienne szykany, dyskryminację, utratę prywatnego mienia, co zostało bardzo precyzyjnie scharakteryzowane w naszej publikacji, ukazującej, że prześladowanie, to także codzienna dyskryminacja w sferze publicznej (w pracy, na ulicy, w społeczności sąsiedzkiej), a także w sferze prywatnej (w kręgu rodzinnym).

Raport _Prześladowani i zapomniani_ ma przybliżyć polskiemu czytelnikowi nieznany los milionów ludzi, ponieważ w stereotypowym wyobrażeniu prześladowania chrześcijan kojarzą się wyłącznie z zamierzchłymi czasami Cesarstwa Rzymskiego. Jan Paweł II powiedział, że XX wiek był najkrwawszym okresem prześladowań ludzi za wiarę w Jezusa Chrystusa.
Niestety nowe tysiąclecie nie zapowiada poprawy ich sytuacji, czego dowodem są krwawe Święta Bożego Narodzenia 2010 oraz tragiczny początek Nowego Roku w Egipcie (zamach w Aleksandrii).

"Prześladowani i zapomniani. Raport o prześladowaniach chrześcijan w latach 2009/2010" zawiera następujące kraje:
przykłady radykalnego islamu: Arabia Saudyjska, Afganistan, Algieria, Bahrajn, Bangladesz, Egipt, Etiopia, Indonezja, Irak, Iran, Jemen, Liban, Malediwy, Malezja, Maroko, Nigeria, Pakistan, Somalia, Sudan, Turcja, Ziemia Święta (Autonomia Palestyńska, Izrael
przykłady radykalnego buddyzmu: Bhutan
przykłady radykalnego hinduizmu: Indie, Nepal
przykłady reżimów totalitarnych: Chiny, Erytrea, Korea Północna, Kuba, Wietnam, Laos
przykłady dyktatur: Białoruś, Boliwia, Myanmar, Tadżykistan, Uzbekistan, Wenezuela, Zimbabwe
konflikty wojenne: wykorzystywane są również do przeprowadzania czystek etnicznych i religijnych na ludności cywilnej, podczas gromadzenia się chrześcijan na modlitwie. Takimi przykładami są masakry na chrześcijanach dokonywane przez oddziały Armii Bożego Oporu w Demokratycznej Republice Konga, czy ataki lewackich ugrupowań FARC-u w Kolumbii.

Modlitwa za prześladowany Kościół

Boże, poprzez tajemnicze zrządzenie Twej Miłości pozwoliłeś swemu Kościołowi uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna.
Wzmacniaj nasze Siostry i Braci, którzy z powodu swej wiary są prześladowani.
Daj im swoją siłę i wytrwanie, aby w każdej opresji złożyli w Tobie całą swą ufność i okazali się wiernymi świadkami.
Podaruj im radość z uczestnictwa w ofierze Chrystusa i obdarz pewnością, że ich imiona zostały zapisane w Księdze Życia.
Daj im siłę w naśladowaniu Chrystusa, która wesprze ich w dźwiganiu Jego Krzyża, a w utrapieniu ustrzeże ich chrześcijańską wiarę.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.